Özkaymak Turizmin Sahibi İşadamı Rahim Özkaymak yaşamını yitirdi

Özkaymak şirketler grubunun kurucusu ve Konya Ticaret Odası eski başkanlarından duayen işadamı Rahim Özkaymak yaşamını yitirdi. 83 yaşında hayatını kaybeten Özkaymak’ın cenazesi Konya Musalla Mezarlığı’na defnedildi.

İşadamı Rahim Özkaymak, ulaşımdan turizme bir çok alanda faaliyet gösteren bir çok şirket kurdu. İş hayatına 1952 yılında babasının iştiraki karasörcülük mesleğiyle başladı. Babası Mevlüt Özkaymak’ın, Mustafa Kemal Atatürk, Konya iline her gidişinde faytonculuğunu yaptığı biliniyor. Özkaymak’ın cenaze namazı koronavirüs kısıtlamaları kapsamında sosyal mesafe kuralına uyularak kılındı. Bu kısıtlamaya rağmen cenazenin hayli kalabalık olduğu gözlendi.

RAHİM ÖZKAYMAK KİMDİR?

Konya’da 1937 yılında doğan Rahim Özkaymak, ilk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. 38 model Opel marka kamyon ile nakliyecilik yapan babası Mevlüt Özkaymak’ın vefatı üzerine tahsilini yarım bırakan Rahim Özkaymak, 1952 yılında karasörcülük mesleğine ve iş hayatına başlamış oldu. Müteşebbis olarak devletine ve milletine hizmet vermek üzere genç yaşta sanayi ve ticaret hayatına karasörcülükle başlayan Özkaymak, 1960 yılında projesi ve imalatı tamamen kendisine ait otobüslerle Konya’dan İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir’e yolcu taşımacılığına başladı. Günün koşullarına göre teknolojiye ayak uyduran Rahim Özkaymak, 1962 yılında Türkiye’de ilk defa çelik karasör ve yatar koltuklu otobüs imalatı mimarı olma unvanına da sahiptir. 1972 yılında bir dönem Konya Ticaret Odası Meclis Üyeliğinde bulunan Rahim Özkaymak, 1973 yılında da Konya Belediyesi Meclis Üyeliği görevini üstlenmiş; 1978 yılında seçildiği Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da 1995 yılının sonuna kadar aralıksız bir şekilde sürdürmüştür. Başkanlığı döneminde Konya’ya ve Konyalı işadamlarına sayısız hizmet getiren ve bir dönem TOBB yönetiminde görev alarak, ülkemiz iş dünyasına hizmet eden Rahim Özkaymak, Türkiye’nin en aktif Ticaret Odası ve en modern hizmet binasının yapımının yanı sıra, Alman teknolojisini Türkiye ekonomisi ve Konya sanayisine kazandırmak için Dortmund Meslek Odası ile müşterek çalışmalara başlamıştır. Ortak projeler kapsamında ilk etapta Konyalı tüccar ve sanayiciler için mesleki konularda seminerler gerçekleştirmiş bulunan Rahim Özkaymak, sanayi sektöründe vasıflı eleman sorununa köklü çözüm getirmek amacıyla Mesleki Eğitim Merkezi’nin kurulmasını sağlamıştır. En son teknoloji ile donatılmış Eğitim Merkezi; her yıl Türk ekonomisine büyük girdiler sağlamanın yanı sıra, Türk insanının becerisini ortaya koyma fırsatını vermiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*