Koronavirüs kısıtlaması, servisçiyi de kötü etkiledi

Türkiye’de koronavirüsten kaynaklı alınan kısıtlamalar servis taşıma esnafını ekonomik olarak etkiledi. İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkanı Turgay Gül, “Koronavirüs, sektörümüze ekonomik açıdan sorun olmaya devam ediyor. Bu konuda taleplerimiz acilen devreye alınmalıdır” dedi.

Koronavirüsün Türkiye’de tespit edilmesinin ardından harekete geçen hümüket, bir takım tedbirler aldı. Sağlık Bakanlığı’nın corona virüsüne karşı aldığı kararlar doğrultusunda İstanbul’da servis taşımacılığı yapan şirketler, öğrenci ve personel taşıtlarını standartlara uygun bir şekilde periyodik olarak dezenfekte etmeye başladı.

SERVİS ARAÇLARI YATIYOR

İSTAB Başkanı Turgay Gül, Sağlık Bakanlığı’nın aldığı bütün kararları uygulama aşamasında azami dikkat gösterdiklerini belirterek, sürecin alınan önlemler doğrultusunda başarılı bir şekilde geçirileceğine inandıklarını ifade etti. Turgay Gül, şunları söyledi; “68 bin araç ile İstanbul’un toplu taşımasında önemli bir paya sahip olan öğrenci ve personel taşımacılığı yapan tüzel ve gerçek kişileriz. Ülkemizin içerisinde bulunduğu bu süreçte, okulların tatil edilmesi ve birçok işyerinin evden çalışma sistemine dönmesinden dolayı sektörümüzde birçok araç çalışamaz duruma geldi. Sektör mensuplarımız mevcut kredilerini ödeyemez ve zorunlu giderlerini karşılayamaz haldedir. Bu durum sektörümüz adına ekonomik anlamda büyük problemler yaratmış ve yaratmaya devam etmektedir.”

DEVLET DESTEĞİ BEKLENİYOR

İSTAB Başkanı Turgay Gül, konuya ilişkin yaptığı açıklamasına şöyle devam etti: “Sektörümüzün ayakta kalabilmesi adına belirttiğimiz taleplerimiz acilen hayata geçirilmelidir. Bu taleplerimizin ise başında işletmelerimiz tarafından kullanılan banka ve diğer kredi kuruluşlarından kullanılan kredilerin ertelenmesi gelmektedir. Yine aynı şekilde hükümetimizden vergi ödemelerinin ertelenmesinin yanında SGK primlerinin de alınmamasını talep ediyoruz. Öte yandan sektörün ayakta kalabilmesi için de şirketlere faizsiz kredi desteği sağlanması gerekmektedir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*